Stand Üretimi

Stand üretimi, tasarım ve üretim hizmetlerinin belli disiplinler çerçevesinde uyum içerisinde çalıştığı bir faaliyettir. Bu çözüm ortaklığında ürün teşhir standı tasarımlarının üretim yeteneklerinin göz önünde bulundurularak tasarlanması önemlidir. Üretim aşamasında da yeniliğe, etkileyiciliğe ve ihtiyacı karşılamaya yönelik tasarlanan standların tasarlanmış hallerine en yakın biçimde hayata geçirilmesi amaçlanmalıdır.
Polipropilen plastik stand,vakum stand, enjeksiyon stand, metal stand, ahşap stand ve pleksiglass stand üretiminde bu uyum önemlidir.

Stand Üretimi
Stand Üretimi Yapan Firmalar

Stand Üretimi Yapan Firmalar

Stand üretimi yapan firmalar sadece tasarım, sadece üretim ve hem tasarım hem üretim faaliyetlerinin bir arada yapıldığı firmalar olarak sıralanabilir.

Sadece tasarım yapan firmalar üretim kapasitelerinden ziyade stand tasarımına odaklandıkları için etkileyici tasarımlar ortaya koyabilirler.Ancak bu tasarımın hayata geçirilebilmesi için üretim kabiliyetlerinin de bunu desteklemesi gerekir.

Sadece stand üretimi yapan firmalar kendi üretim kabiliyetlerine çok vakıf oldukları için hızlı bir şekilde ürün teslim edebilirler. Oluşturulan tasarımı kendi yetenekleri çerçevesinde yorumlayarak üretirler. Genel olarak metal, ahşap, plastik gibi tek bir malzemeden oluşturulan stand üretiminde maliyet ve zaman avantajı yaratırlar. Farklı malzemelerin bir arada kullanıldığı hybrid stand projelerinde bu firmalarda iş akışında aksamalar yaşanabilir.

Hem tasarımı hem üretimi bir arada yapan firmalar yeni ürün geliştirmede bilgi akışındaki kesintisiz yapı sayesinde ortaya başarılı projeler çıkarabilirler. Tasarım departmanının, hem gelen stand briefini doğru yorumlaması hem de üretim yeteneklerini doğru analiz edebilmesi çok önemlidir. Ürün teşhir standı üretimi sadece fikir aşamasındaki bir projeyi ihtiyaçlar doğrultusunda hızlı bir şekilde hayata geçirme sürecidir.Genel olarak projelerde revizeler söz konusudur. Hem tasarım , hem üretim hem de maliyetlendirme bölümlerinin iş birliği ile hızlı bir şekilde bu değişiklikleri hayata geçirmesi gerekir. Bu korelasyonu sağlayan stand üreticileri satış noktasında pazarlama faaliyetlerinin kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde uygulanmasında daha çok tercih edilen firmalar olmaktadır.

Stand Üretimi Yöntemleri


Stand üretimi yöntemleri hedeflenen üretim adedi, kullanılacak malzeme, stand tasarımı ve hedef bütçe kriterleri doğrultusunda belirlenir. Üretim, kalıp kullanılarak ya da kalıp kullanmadan yapılabilir. Kalıp kullanılarak yapılan üretimler daha seri şekilde yüksek adetlere hitap ederken kalıp kullanmadan yapılan üretimler daha düşük adetler için tercih edilmelidir.
Başlıca üretim yöntemleri plastik enjeksiyon, vakum plastik, bıçak kesim, cnc router kesim, metal kaynak ve lazer kesim olarak sıralanabilir.
Cnc router ve lazer kesim kalıp kullanmadan yapılan üretimlerdir. Hedeflenen üretim adedi 1 ile 250 adet arasında ise bu üretim yöntemi kullanılabilir. Kullanılacak malzemeler pleksiglass, ahşap, polistiren ve dekota olabilir.

Stand Üretimi Yöntemleri

Plastik enjeksiyon standlar, kalıp kullanılarak üretilir. Çelik bloklara işlenen boşluklara plastik ham maddenin eritilerek doldurulması şeklinde özetlenebilir. Kalıp maliyeti çok yüksek, kalıbın yapım süresi oldukça uzun ancak üretim süreci çok hızlıdır. Hedeflenen adedin 5000 ve üzeri olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Kalıplardan bitmiş stand modülleri alınarak işçilik maliyetleri minimum seviyelere çekilir. Bu adetlerde işçilik maliyetlerinden sağlanan tasarruf ile kalıp maliyeti dengelenebilir.

Vakum plastik üretim şekli de kalıp kullanılarak yapılan üretime örnektir. Kısaca ahşap veya dökme alüminyum kalıpların üzerine ısıtılmış plastik levhaların hava yardımı ile vakumlanıp şekil verilmesi olarak tanımmlanabilir. Kalıp maliyetleri enjeksiyon kalıplara göre uygun; kesim kalıplarına göre daha yüksektir. Kalıp yapım süresi enjeksiyon kalıptan daha az, kesim kalıplarından daha fazladır. Kalıptan çıkan modül için ekstra işçiliğe gerek duyulmaktadır. Hedeflenen adedin 1000 ile 5000 adet arasında olduğu durumlarda tercih edilmektedir.
Bıçak kesim özellikle oluklu karton stand üretiminde kesim tahtasına döşenen bıçakların levha halindeki malzemeyi özel şekilde kesmesidir. Kesim kalıbı maliyetleri düşüktür. Kesimden çıkarılan levha katlama, kilitleme ve yapıştırma yöntemleri ile stand haline gelmektedir. Sahada uzun süre kalabilecek kalıcı standlar için tercih edilmemelidir.
Kaynak, metal stand üretiminin temel yöntemidir. Metal profil, tel ve saç levhaların belli şekillerde veya yerlerde sabit kalması için uygulanır. Kaynaklanan parçalar sabit olup, demonte şekilde sevk edilmesi gereken durumlarda vida ve geçme slotları ile çözüme kavuşulabilir.

Firmamız Design K, müşterilerimizin talepleri doğrultusunda tüm üretim yöntemlerini ve malzemelerini proje gereksinimleri doğrultusunda bir araya getirmektedir. Tasarım, üretim ve maliyetlendirme birimlerimizin koordinasyonunu en üst seviyede tutarak projelerinizi en kısa zamanda, hedef maliyetlerde doğru olarak hayata geçiriyoruz. Geliştirdiğimiz katlama ve kilitleme sistemli plastik standlarımız sektörde maliyet, üretim süresi ve dayanıklılık kriterleri bakımından avantaj sağlamaktadır. Bu yöntem ile plastik asalak stand, plastik set üstü stand ve plastik raflı standlarda etkileyici tasarımlarımızla müşterilerimize hizmet vermekteyiz.