Ürün Teşhir Standı

Ürün teşhir standı, rekabette öne çıkmak ve ürün satışlarını artırmak amacıyla kullanılan satış noktası pazarlama araçlarından bir tanesidir. Perakende alanında, satın alma kararının verildiği, tüketici trafiğinin yoğun olduğu noktalarda ya da kasa çevresinde konumlandırılır.
Standlar, tüketicinin dikkatini çeker, aynı anda bir çok müşterinin erişimine izin verir, bilgilendirir, eğlendirir ve plansız satın almayı teşvik eder.İyi tasarlanmış ürün teşhir standları, hem perakendecinin hem tüketicinin ihtiyacına cevap verir.

ürün teşhir standı tezgahüstü polipropilen plastik
ürün teşhir standı tasarımı ve üretimi

Ürün Teşhir Standı Tasarımı ve Üretimi


Ürün teşhir standları, projelendirme, tasarım, prototip, üretim ve dağıtım aşamalarından geçerek perakende alanında yerini alır. Her şey bir fikirle başlar. Ürünün ve pazarlama programının ihtiyacına göre kullanılacak malzeme, üretim yöntemi ve tasarım belirlenir. Dijital olarak 3 boyutlu tasarım oluşturulur, son ürünü temsil eden prototip üretilir. Pazarlama yönetiminin kararıyla üretim gerçekleştirilir ve dağıtım planlanır.

Ürün Teşhir Standı Modelleri


Ürün teşhir standları oluşturulan tasarıma göre oluklu karton, metal, ahşap ve plastik malzeme kullanılarak üretilebilir. Plastik standlar kullanım ömrü, görsel etki, dayanıklılık ve maliyet açısından daha çok tercih edilmektedir. Plastik standlar, karton standlara göre daha dayanıklıdır ancak daha yüksek maliyetlere sahiptir. Kısa süreli kampanyalarda karton standlar daha çok tercih edilmektedir. Metal standlara göre ise plastik standlar maliyet açısından benzer fakat görsel açıdan daha etkilidir. Ahşap standların maliyetleri ve nakliye hususları göz önüne alındığında plastik standlar ahşap standlara göre oldukça avantajlıdır. Ürün teşhir standları, ayaklı stand, raflı stand, set üstü stand, kasa önü stand, asalak stand, havuz stand gibi çeşitlerde olabilir.